Středověký měšec s natkaným hedvábným okrajem podle nálezu ze Schlewiku

Vyprodáno

datováno XIV století (Schnack 1998)

Většina měšců nalezených ve Schleswicku pro dané období byla širší než vyšší a tento kus není vyjímkou. Horní lem má tak jako mnoho jiných měšců stopy po šití. Odborníci se shodují, že se jedná o zbytky ozdobného / zpevňovacího lemu. V tomto případě jsem zvolila natkávání na karetce, které odpovídá dobovému vkusu i analogickým koženým nálezům z Norimberka a textilním technikám sledovaného období.

Po stranách měšce vedou vždy dvě řady stehů. Vzhledem k umístění stehů a otvorů pro stahovací řemínek se podle mého názoru jedná o zpevnění a vymodelování prvního skladu měšce. Zároveň tvoří ozdobný prvek.

Zavírání na stahování je provedeno dvěma rozdvojenými řemínky vedenými proti sobě a připevněnými na protilehlých spojích.

Výsledný tvar odpovídá módním trendům daného období a dá se dohledat v ikonografických zdrojích. Měšec je určen k nošení na opasku.

Výrobek je zpracován ručním šitím a tkaním na karetkách hedvábnou přízí z třísločiněné kozí usně a řemínků z hovězí třísločiněné usně 1:1 k originální velikosti

Výška 16cm

Šířka 18cm

Délka řemínku 30 cm

1 600,00 Kč