Menší středověký nůž s pouzdrem podle nálezu pouzdra z Dordrechtu - dubový list

Vyprodáno

Datováno 14. století

Pouzdro na nůž se vzorem (a velikostí) podle nálezu z Holandského Dordrechtu (Volken 2020). Florální motiv je vytlačen do svrchní vrstvy pochvy a pozadí je tvořeno řadami teček dle dobové techniky. Asymetrický motiv pomáhá s orientací ostří v pochvě pro bezpečnou manipulaci s nožem (Volken 2020). V tomto případě florální vzor kopíruje pomyslný tvar nože.

Vnitřek pouzdra je vyložen pergamenovou podšívkou, která dle dobových principů chrání ocel vůči korozi více než třísločiněná useň, a zároveň dodává produktu díky zdvojené prolepené vrstvě větší pevnost a jemnější luxusnější vzhled. Pergamenové podšívky se v pouzdrech až na vyjímky nedochovaly, ale podle posledních závěrů M. Volken (2020) byly poměrně častou součástí pouzder.

Nůž pochází ze dílny P. Skalského a vychází z dobových tvarů čepelí a technologie.  Narážená konstrukce nože je pak charakteristická pro 13. a 14. století, teprve v 15. století začíná převládat konstrukce nýtovaných rukojetí. Čepel je z nástrojové oceli a tedy velmi tvrdá a díky tvaru čepele ostrá.

Pouzdro je ručně šité lněnou dratví z třísločiněné hovězí usně doplněné o kozí pergamenovou podšívku a kožený řemínek. 

Celková délka nože s pouzdrem: 20cm

Délka čepele: 9cm

Délka závěsu max 6cm

1 600,00 Kč