Středověká brašnička s voskovými destičkami podle nálezu z Kostnice

Vyprodáno

Datováno do 14. století (Schnack 1994)

Brašnička svou velikostí vychází z nálezu předního panelu zadní kapsy z Kostnice. Tento fragment je datován do 14: století a na střední sekci mu chybí dírky pro řemínek stahující vnější měšce, takže se dá předpokládat podle tezí O. Goubitze, že v této sekci byla pevná kapsa na voskové destičky. Takové konstrukčn řešení autor dokazuje na zdobeném nálezu z Dordrechtu.

Vnější tvar je pak pro tyto brašničky relativně typický, a můžeme ho najít např v tympanonu Týnského chrámu v Praze (datováno 1380), kde na ní má nositel zavěšenu dlouhou dýku, nebo v ikonografických zdrojích (např evangeliář Jana z Opavy 1368 a na kostelních freskách ve Slovenském Podolinci dat. 1360 - 1380 a Levoci dat. 1390)

Součástí produktu jsou tři voskové destičky na psaní a jednoduchý mosazný stilus. Destičky vychází z velikosti kapsy a mají rozměr cca 4x8cm

Brašnička je vyrobena z třísločiněné hovězí usně v kombinaci s měkkou chromem činěnou telecí usní na vnějších měšcích. Podšívka přední kapsy je z pevného lnu. Celý produkt je zpracován převážně strojním šitím pomocí lněné dratve.

Celková výška 19,5cm

Celková šířka 20,5cm

Šířka otvoru zadní kapsy 15,5cm

Výška zadní kapsy 9,5cm

Šířka otvoru přední kapsy 15cm

Výška přední kapsy 9cm

Otvor pro opasek až 5,5cm

2 500,00 Kč