Středověký jehelníček podle nálezu z Plzně - černý

Vyprodáno

Datace 1350 - 1500 (Orna, Dudková 2020)

Dva fragmenty v článku identifikované jako zdobený pásek kůže se mi po bližším zkoumání (a správném přetočení) jeví jako fragmenty jehelníčku. Je poměrně vzácné najít fragment víčka i těla takového jehelníčku, o to větší jsem z tohoto kusu měla radost. Zachovala jsem velikost fragmentů, pouze doplnila o chybějící části. Analogií z Dordrechtského kusu jsem vnitřní vložku vyrobila z kozího pergamenu. Tyto součásti se vzhledem k lepší rozložitelnosti materiálu většinou nedochovávají vůbec. Rozložení ozdobné ražby a svislých linií je stejné jako u originálu, ale použitá raznička odpovídá nálezům z Londýna, na výrobu repliky raznice z Plzně mám zatím jen málo podkladů (v překresu je otisk jen schematický, a je dost pravděpodobné, že i na dochovaném originálu).

Tvrzená pouzdra jsou součástí osobní výbavy měšťanů i šlechty již od průběhu 14. století, v 15. století pak se zdají být zcela běžné. Jehelníček jako necesér každé středověké ženy, která o sebe jen trochu dbá. Slouží k ukládání příručních špendlíků, kterých na sobě má každá spoustu, a může být nošen v měšci, na opasku u boku, nebo jen jako pouzdro pro ukládání v rámci větší krabičky.  Může být ale i součástí výbavy muže, tak jako ten z osobní výbavy Hermanna von Gocha, který v něm ukládal prubířské jehly. Více o jeho výbavě se můžete dočíst i v našem článku zde.

Jehelníček je vyroben z hovězí usně a kozího pergamenu tvrzením, lepením a šitím 1:1 k velikosti původních fragmentů. Šňůrky jsou z kombinace přírodně barvených a běžných hedvábných nití ručně vyrobené technikou fingerloop.

Pergamenová vložka má na dvou místech otisky čepele. Na funkci jehelníčku nemají vliv, a je to součást dobové technologie výroby. Stejné otisky lze najít i na dochovaných kusech s pergamenovou vložkou. 

Rozměry:

Výška: 7cm

Šířka: 3,5cm

Hloubka: 2,5cm

výška závěsného oka: 5cm od horního okraje

1 300,00 Kč