Středověký jehelníček z tvrzené kůže (červený)

Vyprodáno

Tvrzená pouzdra jsou součástí osobní výbavy měšťanů i šlechty již od průběhu 14. století, v 15. století pak se zdají být zcela běžné. Jehelníček jako necesér každé středověké ženy, která o sebe jen trochu dbá. Slouží k ukládání příručních špendlíků, kterých na sobě má každá spoustu, a může být nošen v měšci, na opasku u boku, nebo jen jako pouzdro pro ukládání v rámci větší krabičky.  Může být ale i součástí výbavy muže, tak jako ten z osobní výbavy Hermanna von Gocha, který v něm ukládal prubířské jehly. Více o jeho výbavě se můžete dočíst i v našem článku zde.

Vzor na tomto kusu původně nebyl použit na jehelníčku, ale na tvrzeném nátepníku ze 14. století vyloveném z řeky Temže. Výřez tohoto zdobení ale charakterově odpovídá podobným zdobením na jiných tvrzených pouzdrech.

Jehelníček je vyroben z hovězí usně tvrzením a lepením tak jako zmiňovaný originál z Kolína nad Rýnem a podobné Holandské exempláře. Šňůrky jsou z přírodně barvených hedvábných nití ručně vyrobené technikou fingerloop.

Rozměry:

Výška: 9,5

Šířka: 3,7cm

Hloubka: 1,8cm

výška závěsného oka: 6cm od horního okraje

600,00 Kč