Velký středověký měšec inspirovaný nálezem z Českých Budějovic

Vyprodáno

datováno do 2.poloviny 13. století (Hoch 2018)

Měšec je inspirován rozměry, zdobením a způsobem zavírání nálezem z Českých Budějovic, ale vycházejíc jen z překresu nálezu je možné, že konstrukce není přesná. Pro doplnění jsme vycházeli z analogických nálezů ze Schleswiku, Štětína a Wroclawi. Tyto analogické nálezy mají stejné dodatečné dvě řady šití vedle hlavního spoje. Tyto stopy šití po důkladném zkoumání nálezů pravděpodobně zaručují založení prvního skladu stahování a dodávají celému měšci upravenější vzhled a zaručují snažší manipulaci. Tento první sklad se ve Štětíně zachoval ještě ve své původním tvaru, ve Schleswiku pak tento tvar naznačuje směr a pravidelnost opakování šití.

U horního okraje pak vyčnívají dva kožené knoflíčky, které slouží ke snažšímu uchopení při otevírání měšce, v naší interpretaci pak zároveň slouží jako připevnění rozdvojených řemínků sloužících ke stahování měšce a jeho zavěšení na opasek.

Ve spodní části originálního měšce jsou delší řemínky, přisuzované závěsu přídavných měšců. Z analogie ze Schleswiku jsme je ale interpretovali jako kožené střapce, což by odpovídalo i dobovému vkusu a zdobení například textilu.

Výrobek je zpracován ručním šitím lněnou dratví z třísločiněné kozí usně a řemínků z hovězí třísločiněné usně 1:1 k předpokládané originální velikosti

Výška 21cm

Šířka 17,5cm

Délka řemínku 21 cm

1 600,00 Kč