Středověký měšec podle nálezu z Greifswaldu - červený

Vyprodáno

datováno okolo r. 1265 (Schäfer 1998)

Kolekce měšců datovaná do druhé poloviny 13. století z německého města Greifswald má několik společných prvků. Většina má horní okraj prošitý jemnou řadou stehů, až na jednu vyjímku mají ve spodní části zbytky kožených střapců / řemínků, a často mají prošitý první sklad na straně spoje. Koženému nálezu chybí textilní nitě, takže barvu a kontrast vůči tělu měšce si můžeme jen domýšlet. Horní okraj je zpevněn natkanou hedvábnou šňůrou která je častým detailem na soudobých textilních nálezech a stejně tak kožených měšcích z 15. století (např. na dochovaném kusu z Kolína nad Rýnem)

Zavírání na stahování je provedeno dvěma rozdvojenými řemínky vedenými proti sobě a připevněnými na protilehlých spojích.

Výsledný tvar odpovídá módním trendům daného období a dá se dohledat v ikonografických zdrojích. Měšec je určen k nošení na opasku. Podle autorů článku a analogií z jiných nalezišť (například ze Schleswiku nebo Kolobrzegu) je tento typ měšce vhodný i pro reenactment 14. století.

Výrobek je zpracován ručním šitím a tkaním na karetkách hedvábnou přízí z třísločiněné kozí usně a řemínků z hovězí třísločiněné usně 1:1 k originální velikosti

Výška 10,5cm

Šířka 24,5cm

Výška závěsu cca 23 cm

1 900,00 Kč