Středověký měšec s natkaným hedvábným okrajem a vlněnými střapci podle nálezu ze Štětína

Vyprodáno

datováno XIV století (Kowalska 2013)

Mnoho měšců ze 14. století bylo širší než vyšší a tento kus není vyjímkou. Horní lem má tak jako mnoho jiných měšců stopy po šití. Odborníci se shodují, že se jedná o zbytky ozdobného / zpevňovacího lemu. V tomto případě jsem zvolila natkávání na karetce, které odpovídá dobovému vkusu i analogickým koženým nálezům z Kolína nad Rýnem a textilním technikám sledovaného období.

Po stranách měšce vedou vždy dvě řady stehů. Vzhledem k umístění stehů a otvorů pro stahovací řemínek se podle mého názoru jedná o zpevnění a vymodelování prvního skladu měšce. Zároveň tvoří ozdobný prvek. V tomto případě je na něj ještě připevněna vlněná páska jako krycí a ozdobný prvek analogií podle relikviářních měšců ze Švýcarska (Schmedding 1978).

Zavírání na stahování je provedeno dvěma rozdvojenými řemínky vedenými proti sobě a připevněnými na protilehlých spojích.

Výsledný tvar odpovídá módním trendům daného období a dá se dohledat v ikonografických zdrojích. Měšec je určen k nošení na opasku.

Výrobek je zpracován ručním šitím a tkaním na karetkách a hřebenu hedvábnou a vlněnou přízí z třísločiněné kozí usně a řemínků z hovězí třísločiněné usně 1:1 k originální velikosti

Výška 13,5cm

Šířka 17cm

Délka řemínku 20 cm

1 600,00 Kč