Středověký měšec s natkaným hedvábným okrajem a koženými střapci podle nálezu ze Schlewiku

Vyprodáno

datováno XIV století (Schnack 1998)

Většina měšců nalezených ve Schleswicku pro dané období byla širší než vyšší. Tento měšec toto potvrzuje a uvádí do extrému. Ve spodní části originálu se stejně jako u mnoha jiných kusů z tohoto naleziště (ale i odjinud - České Budějovice, Štětín, Lübeck) dochovaly dírky s řemínky, které jsou na konci roztřepené. Podle dalších nalezených kožených střapců, které jsou více kompletní než ty na měšcích se pí. Schnack domnívá, že by mělo jít o právě střapce. Horní lem má tak jako mnoho jiných měšců stopy po šití. Odborníci se shodují, že se jedná o zbytky ozdobného / zpevňovacího lemu. V tomto případě je horní lem orginálu nezdeformovaný, proto jsem zvolila natkávání na karetce, které odpovídá dobovému vkusu i analogickým koženým nálezům z Norimberka a textilním technikám sledovaného období.

Po stranách měšce vedou vždy dvě řady stehů. Vzhledem k umístění stehů a otvorů pro stahovací řemínek se podle mého názoru jedná o zpevnění a vymodelování prvního skladu měšce. Zároveň tvoří ozdobný prvek.

Zavírání na stahování je provedeno dvěma rozdvojenými řemínky vedenými proti sobě a připevněnými na protilehlých spojích.

Výsledný tvar podle mě odpovídá módním trendům daného období a dá se dohledat v ikonografických zdrojích. Měšec je určen k nošení na opasku.


Výrobek je zpracován ručním šitím lněnou nití z třísločiněné kozí usně a řemínků z hovězí třísločiněné usně 1:1 k originální velikosti


Výška 9,5cm

Šířka 17,5cm

Délka řemínku 30 cm

Šířka řemínku 8mm


1 600,00 Kč