Středověký nůž s pouzdrem podle nálezu pouzdra z Dordrechtu

Vyprodáno

Datováno 14. století

Pouzdro na nůž se vzorem (a relativně i velikostí) podle nálezu z Holandského Dordrechtu (Volken 2020).Podobný styl zdobení lze najít i ve fundusu kožených nálezů z Londýna (Cowgill 1987) kde je datován do konce 13: století. Asymetrický motiv pomáhá s orientací ostří v pochvě pro bezpečnou manipulaci s nožem (Volken 2020). V tomto případě vzor mřížek představuje pomyslný tvar nože.

Vnitřek pouzdra je vyložen pergamenovou podšívkou, která dle dobových principů chrání ocel vůči korozi více než třísločiněná useň, a zároveň dodává produktu díky zdvojené prolepené vrstvě větší pevnost a luxusnější vzhled. Pergamenové podšívky se v pouzdrech až na vyjímky nedochovaly, ale podle posledních závěrů M. Volken (2020) byly poměrně častou součástí pouzder.

Nůž pochází ze společné dílny J. Hokwinda Petřiny a P. Skalského a vychází z dobových tvarů čepelí a technologie. Tento konkrétní tvar a velikost je možné dohledat v nálezech z Holandska (Volken 2020) a Anglie (Cowgill 1987). Narážená konstrukce nože je pak charakteristická pro 13. a 14. století, teprve v 15. století začíná převládat konstrukce nýtovaných rukojetí. Čepel je z jednoduché oceli, kresba je výsledkem fotografování  a postprodukce.

Pouzdro je ručně šité lněnou dratví z třísločiněné hovězí usně doplněné o kozí pergamenovou podšívku a kožený řemínek. 

Celková délka: 32,5cm

Délka čepele: 18,8cm

3 200,00 Kč