Středověký nůž s pouzdrem podle nálezu pouzdra z Prahy

Vyprodáno

Datováno 15. století

Pouzdro na nůž se vzorem (a velikostí) podle nálezu z Pražského Starého města (Podliska 1996). Originální pouzdro bylo zahozeno do odpadní jámy v průběhu 15: století. Podle popisu je vzor vyřezán do povrchu kožené pochvy na nůž / dýku. Tento styl zdobení odpovídá dobovým nálezům z jiných zemí (Německo, Holandsko, Anglie, Polsko) a přímo tento konkrétní motiv pak má přímou analogii k nálezu z německé Kostnice (Schnack 1994). Asymetrický motiv pomáhá s orientací ostří v pochvě pro bezpečnou manipulaci s nožem (Volken 2020)

Vnitřek pouzdra je vyložen pergamenovou podšívkou, která dle dobových principů chrání ocel vůči korozi více než třísločiněná useň, a zároveň dodává produktu díky zdvojené prolepené vrstvě větší pevnost a luxusnější vzhled. Pergamenové podšívky se v pouzdrech až na vyjímky nedochovaly, ale podle posledních závěrů M. Volken (2020) byly poměrně častou součástí pouzder.

Nůž pochází ze společné dílny J. Hokwinda Petřiny a P. Skalského a vychází z dobových tvarů čepelí a technologie. Tento konkrétní tvar a velikost je možné dohledat v nálezech z Holandska (Volken 2020) a Anglie (Cowgill 1987). Narážená konstrukce nože je pak charakteristická pro 13. a 14. století, teprve v 15. století začíná převládat konstrukce nýtovaných rukojetí. Čepel je z jednoduché oceli, kresba je výsledkem fotografování  a postprodukce.

Pouzdro je ručně šité lněnou dratví z třísločiněné hovězí usně doplněné o kozí pergamenovou podšívku a kožený řemínek. 

Celková délka: 31cm

Délka čepele: 18cm

3 200,00 Kč