Zdobená Francouzská brašnička z 15. století - pokus o věrnou rekonstrukci

21.05.2021
Pokus o repliku brašničky z 15. století
Pokus o repliku brašničky z 15. století

Nalezených dokladů o bohatě zdobených kožených brašničkách není zase tolik, a proto se některé motivy na rekonstrukcích a variacích na rekonstrukce opakují častěji než jiné. Brašnička z Francie publikovaná v proslulé bibli všech, kdo chtějí dělat rekonstrukce středověkých doplňků - Purses in Pieces (O.Goubitz 2009), je jednou z nich. 

Z různých důvodů jsem tuto realizaci odkládala, mimo jiné kvůli tomu, že jí v mých očích je všude plno a zkusit vyrobit ji musí snad skoro každý z řemesla. V letošním roce jsem se ale dostala k fotkám ve vyšším rozlišení, a už mi zvědavost nedala a muselo se začít. Fotky originálu brašničky můžete najít třeba na našem pinterestu, nebo na stránkách muzea MET, které ji má ve sbírce.

Společně s maminkou, která se různým zdobením kůže zabývá posledních 30 let jsme došly k závěru, že "impressed motiv" v popisu brašničky je přehnané tvrzení, neb dva ptáci na oušcích brašničky jsou si sice velmi podobní, ale rozhodně nejsou stejní. Po maminčině glose "no jasně, to se někomu nepodařilo dolisovat, tak to dotepal" už byl plán poměrně jasný. Vyrobit lisovací formu, a z ní potom dokončit motiv tak, aby si byl velmi podobný, ale ne stejný, tak jak je na originále. 

Po měsíci šilhání do tmavých linek vzoru v každé volné chvilce,  jsem dokreslila motiv ptáků se všemi detaily které jsem našla, a pustila se do výroby matrice. Ze třech pokusů se jeden zdál nejblíž průměru obou originálů, a v rámci možností vhodný k dalšímu zpracování.

Po výrobě formy proběhla zkouška dokončení vzorku a její zkušební obarvení, a myslím, že dopadla nad očekávání. I proto pak už šla práce relativně rychle.

S přepisem a identifikací jednotlivých písmen "záhadného nápisu" který zmiňuje O. Gobitz pak znovu pomohla akviziční zpráva, která záhadu dešifrovala jako "Amours metient, metient ence prigon, amours metient" což by podle anglického překladu (Francouzštinou nevládnu) mělo znamenat cosi jako "Láska mě drží, drží mě ve vězení, láska mě drží". S těmito slovy a láskou ke své práci jsem se pustila do dešifrování samotných liter a jejich překresu před samotným zdobením brašničky. Po vytepání celého motivu, který je časově daleko náročnější než se zdá, se už zdálo, že vše bude jen dobré a lepší.

A protože už nápis byl přesný, tak jsem využila svého nadšení a celou brašničku došila v ruce. Střih brašničky jsem již před tím ověřila na jednodušším kusu bez zdobení a upravila podle jeho výsledku.

Finální otočení celé brašničky na líc je vždy napínavé, občas odhalí do té doby skryté chyby,.... Ale dopadlo dobře :)

Celá brašnička je nakonec spojena dohromady koženým řemínkem, a následuje focení na bílé.