Brašnička inspirovaná originálem z Francie

Vyprodáno

Datováno do 15. století

Brašnička je vyrobena jako prototyp podle zdobeného, dobře dochovaného originálu z Francie publikovaného v knize Purses in Pieces (Goubitz 2009). V plném provedení zdobení a zcela ručně zpracovanou si ji můžete prohlédnout zde.

Celkový tvar je odvozen z rozměrů uvedených v akviziční zprávě MET muzea v New Yorku. Pokus ale vyšel o trochu menší než byl záměr. Stylově tvarem snad dostatečně odpovídá výše zmíněnému originálu.

Vnitřní členění brašničky pak vychází z obecných tezí O.Goubitze o jejich konstrukci. Originál má na zadní straně oušek pro opasek předěl, což je poměrně častý konstrukční detail, a stejně tak je na originálech velmi často a velmi neodborně opravován, což mě odradilo od kopírování i tohoto detailu a je to jediná zásadní odlišnost v konstrukci brašničky vůči originálu. Brašničku je možné vyrobit včetně tohoto detailu, který původně pravděpodobně sloužil k úspoře materiálu při výrobě.

Brašnička je vyhotovena z třísločiněné hovězí usně v kombinaci s měkkou chromem činěnou koninou na vnějších měšcích a pevnou lněnou podšívkou. Celý kus je zpracován kombinací strojního šití lněnou dratví a ručního dokončení koženým řemínkem.

Celková výška 15,5cm

Celková šířka 19cm

Šířka otvoru zadní kapsy 13,5cm

Výška zadní kapsy 7,5cm

Šířka otvoru přední kapsy 11,5cm

Výška přední kapsy 8cm

Otvor pro opasek až 5cm

1 500,00 Kč